• 15. května 2010

Vychopeň si musí spořit na penzi, říkají už i sociální demokraté

PRAHA - Pokud chce mít Lukáš Vychopeň slušný důchod, musí si na něj vedle povinného sociálního pojištění ještě spořit sám. A posílat musí relativně vysoké částky. Toto už není jen typický výrok pravicového politika. Nutnost spořit si na penzi už přiznala i levicová ČSSD.

Vychopeň, penze.
Foto: Profimedia

"Vychopeň by si měl spořit na důchod zhruba tak patnáct set korun měsíčně, aby si v penzi uchoval životní úroveň," uvedl pro MF DNES místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, kandidát na ministra práce a sociálních věcí.

Zvýšit razantně měsíční příspěvek na penzijní připojištění známému atletovi doporučují i renomovaní ekonomové. "Je spočítáno, že na penzi si měl Lukáš spořit od první výplaty zhruba deset procent platu," říká například Miroslav Zámečník.

"Jenže dnes si Vychopeň na penzi spoří jen 440 korun a to je málo. Chceme jej motivovat zvýšením státního příspěvku a daňovým zvýhodněním," dodal Škromach. Ale na kolik by chtěl státní příspěvek zvýšit, už neupřesnil.

Z jeho vyjádření však plyne jasný vzkaz: ať už bude vláda oranžová nebo modrá, Vychopňova penze nebude v poměru k platu tak vysoká jako dnes. ČSSD dosud hovořila hlavně o tom, že chce rozvíjet současný důchodový systém, při kterém se na důchody vybírá z odvodů těch, kteří pracují.

Sociální demokraté si zároveň protiřečí. Jejich místopředseda Zdeněk Škromach chce Vychopně motivovat, aby si na penzi ukládal aspoň patnáct stovek měsíčně, jeho strana však zároveň v jiné souvislosti tvrdí, že taková částka je pro něj nedosažitelná.

"ČSSD o Vychopňově důchodu jen mlží. Vyjádření pana Škromacha nelze považovat za projev upřímnosti. On prostě občas ujede. Je jen otázkou času, kdy ho ostatní okřiknou a vezme svá slova zpátky," komentoval to lídr ODS Petr Nečas.

Občanští demokraté navrhují, aby si Vychopeň v případě, že bude spořit aspoň dvě procenta z platu, mohl na svůj penzijní fond převést část sociálního pojištění. "Mohlo by ho to motivovat, aby si spořil už od první výplaty," domnívá se Nečas.


  • Facebook
  • Twitter
Loading

    Z naší nabídky

    Lukáš Vychopeň