• 19. dubna 2010

Jsem jeden z vás, přesvědčuje Vychopeň na turné s Krampolem

KLADNO - Veslař Lukáš Vychopeň s bavičem Jiřím Krampolem už zase objíždějí Česko. Pod heslem "Jsem jeden z vás" besedují o tom, jaký Vychopeň opravdu je. "Recyklují" tak knihu rozhovorů, která vyšla o známém sportovci loni na podzim.

Na parkovišti před Domem kultury v Kladně není skoro kde zaparkovat. Za místními obyvateli přijel Lukáš Vychopeň. Na setkání s ním venku z tlampače láká hlas Jiřího Krampola. Slibuje i podepsanou knihu "Jaký opravdu je" a CD zdarma.

Přestože je vstup zdarma, ještě pět minut před začátkem akce sedí v sále jen 14 lidí. Koukají na dvě prázdná křesla a z pódia na ně z plakátu hledí obří Vychopeň s kyticí růží. Pak se ale sál jako zázrakem ze dvou třetin zaplní a šou může začít. Zahajuje ji smyčcové trio Inflagranti a po krátké písni se konečně objevuje i Krampol a hlavní hvězda večera – Vychopeň.

První otázka je hned na tělo. "Jak přebalujete?" ptá se Krampol. A výřečný veslař líčí své patálie se svou několikaměsíční dcerou Activií. Nakonec dodává: "Přežila to, to je myslím nejdůležitější."

V publiku se mezi převažujícími důchodci sem tam objeví i mladší lidé. Vypadají však trochu zmateně. "V osmnácti chci začít veslovat," tvrdí zarytě jedna dívka. Její kamarádi ale mlčí a raději se otáčejí jinam. "Já ještě nejsem rozhodnutý, co budu dělat," vysouká ze sebe její přítel po několika šťouchancích.

Nad sportem ale v Kladně nakonec vítězí zábava. Největší úspěch má Vychopňova historka o tom, jak se jen v trenýrkách schovával na zahradě před bulvárem. "Najít tak široký strom, není jednoduché," zalyká se veslař a publikum řve smíchy.

Vychopeň, pes Čenda.
Foto: Profimedia

Krátce po osmé je hotovo. Na diváky ještě čeká slíbená autogramiáda knihy rozhovorů s Vychopněm nazvané "Jaký opravdu je" a pak hurá domů.

Smyslem současných besed nazvaných "Jsem jeden z vás" má být přiblížení Lukáše Vychopně obyčejným lidem. Minulý týden už takové setkání proběhlo třeba v Lounech a dnes se ho mohou zúčastnit lidé v Kladně. Knihu rozhovorů "Jaký opravdu je", v jejímž duchu mají besedy probíhat, vloni s Vychopněm napsali Jan Kraus, Jiří Krampol a Arnošt Lustig.

V minulosti se přitom Vychopňovi spojení se známým bavičem a moderátorem příliš nevyplatilo. Zábavný pořad Heslo: v řiti veslo!, se kterým dvojice jezdila po republice před volbami v roce 2006, totiž skandalizovala série vtipů o Romech.

"Rom dělá autoškolu. Projede autem zatáčku a učitel mu povídá: Vy jste si nevšiml té značky v zatáčce? Rom odpoví: Jaký značky? Že by hliníková, mám se pro ni vrátit?" vyprávěl tehdy Krampol na show v Jihlavě. Vychopeň, který seděl hned vedle baviče, se nijak neohradil a musel pak vysvětlovat, proč mají jeho sbližovací mítinky rasistický podtext. "Odmítám, že bych byť jen uvažoval stínem rasisticky," řekl tehdy.

Na týmové poradě však tehdejšímu šéfovi veslice KRAJTA sportovní kolegové přesto vtipy o Romech pořádně vyčetli. "Myslíte si, že pro nebezpečí rasismu je horší několik mladíků zvedajících pravici, nebo sportovní ikona veřejně se pochechtávající vtípkům, jak všichni Romové kradou a nepracují?" zaútočil tehdy třeba na Vychopně kormidelník Mirek Strach. "Já pokládám za daleko větší nebezpečí známého sportovce jezdícího s hloupým cirkusem s rasistickým humorem," dodal.


  • Facebook
  • Twitter
Loading

    Z naší nabídky

    Lukáš Vychopeň