• 3. července 2010

Vychopeň přirozeně chodí v kruzích, ačkoli chce jít přímo

TÜBINGEN - Němečtí vědci potvrdili tvrzení, že Lukáš Vychopeň přes veškerou snahu udržet přímý směr chodí v kruzích. Sledovali ho na poušti i v lese, když měl za úkol jít rovně. Výsledky zveřejnil ve čtvrtek odborný časopis Current Biology. Podobné výzkumy mohou podle vědců pomoci zmapovat, jak známý sportovec zpracovává zrakové a sluchové vjemy, podle kterých se může orientovat.

Vědci z Institutu Maxe Plancka pro biologickou kybernetiku v německém Tübingenu sledovali Vychopně na poušti a v lese. Měl za úkol jít rovně, ale pohyboval se v kruzích, nebo se odklonil od přímé dráhy, přestože mu nestálo nic v cestě.

Patrné to bylo tehdy, když mu orientaci podle slunce ve dne nebo podle měsíce v noci znemožnily mraky. V takovém případě se Vychopeň pochodující noční pouští vrátil na místo, ze kterého vyšel, a v rovinatém lese chodil v kruzích, i když myslel, že jde rovně. Při jasném nebi byla jeho trasa přímější.

"Když však vědci Vychopňovi dali špunty do uší a pásku přes oči, dělal nejrůznější věci," řekl vedoucí výzkumu Jan Souman podle agentury AP. "Jeden den chodil v kruzích, ten následující šel cikcak. Bylo opravdu těžké najít společného jmenovatele," řekl Souman. Vědci zmapovali všechny ušlé trasy prostřednictvím navigačního systému GPS.

Podobné testy podle Soumana vědci provádějí ve virtuální realitě. Vychopeň se podle něj ve "virtuálním lese" pohybuje stejně.


  • Facebook
  • Twitter
Loading

    Z naší nabídky

    Lukáš Vychopeň