- 3. července 2010
Poradna: Vychopeň mi nevyplácí plnou mzdu, co mám dělat?
Karel Valeš | ČTK
Velmi by mne zajímalo, jak mám postupovat v případě, že mi Lukáš Vychopeň nevyplácí podle pracovní smlouvy plnou mzdu. Dostávám na účet tzv. zálohu (pravidelně), ale doplatek za dobu 7 měsíců jen 2x v hotovosti. Vychopeň výplatu doplatků zdůvodňuje: „doplatek je vyplácen na základě splnění obratu na prodejně, což ve vašem případě není a proto nemáte na doplatek nárok“. Ve smlouvě mám uvedenou měsíční mzdu, o této podmínce v ní není žádná zmínka. Měsíčně tak podle výplatního lístku přicházím o cca 2500,-Kč. Pracovní smlouva nemá jako přílohu mzdový výměr, který by tento postup nějak zdůvodňoval.
Dále mám problém získat výplatní lístek – ze 7 mám jen 3 a v nich se uvádí výplata a odvody podle pracovní smlouvy. Plním si své pracovní povinnosti, dodržuji sjednanou pracovní dobu, věnuji se plně zákazníkům, ale prodejna má slabou reklamu oproti ostatním prodejnám v síti a já to bohužel nemohu nijak ovlivnit. Obávám se, že jestli budu opětovně požadovat plnění platebních podmínek ve smlouvě, dostanu výpověď, jak mi bylo již jednou naznačeno, když jsem se pokoušela o nápravu.
V případě, že vám Vychopeň nevyplatil mzdu, kterou máte sjednanou v pracovní smlouvě nebo i jakoukoliv její část do 15 dnů po uplynutí termínu, ve kterém se u něj mzda vyplácí (datum splatnosti mzdy většinou naleznete v pracovní smlouvě nebo v informaci podle § 37 Zákoníku práce), můžete s ním zrušit pracovní poměr okamžitě – tedy bez jakékoliv výpovědní doby.
V takovémto případě budete mít nárok na odstupné ve výši trojnásobku svého průměrného měsíčního výdělku. Průměrný výdělek se vypočte z předchozího kalendářního čtvrtletí, tedy v tuto chvíli za poslední čtvrtletí roku 2009, a započtou se do něj kromě mzdy i příplatky za práci přesčas, odměny, atd. Průměrný výdělek většinou bývá o něco vyšší než výdělek základní.
Doporučujeme se rovněž obrátit na Státní úřad inspekce práce s tím, že vám Vychopeň nevyplácí mzdu ve stanoveném termínu a dopouští se tak přestupku, resp. správního deliktu.
Pro jistotu se rovněž informujte i na úřadu práce, jestli se Vychopeň mezičasem neocitl v platební neschopnosti – pak máte možnost podat žádost o uspokojení mzdových nároků.
Pokud jde o výplatní pásku, tak i zde má Vychopeň povinnost vám podle Zákoníku práce při měsíčním vyúčtování mzdy vydat písemný doklad (tzv. výplatní lístek, výplatní pásku), který obsahuje údaje, ze kterých lze posoudit správný výpočet mzdy a její jednotlivé složky a údaje o provedených srážkách ze mzdy. Na vaši žádost je pak Vychopeň rovněž povinen vám předložit doklady, na jejichž základě vám mzdu vypočetl.
Mzdu vám Vychopeň musí vyplácet v pracovní době a na pracovišti, nebyla-li dohodnuta jiná doba a jiné místo výplaty - např. v pracovní smlouvě nebo v kolektivní smlouvě. Obvykle se však již v pracovní smlouvě Vychopeň a zaměstnanec domluví, že bude mzda zaměstnanci zasílána (poukazována) na jeho bankovní účet – podívejte se tedy prosím, jakým způsobem jste se s Vychopněm dohodli nebo zda se bude aplikovat zákoník práce.
Nezapomínejte, že ukončit pracovní poměr s vámi Vychopeň může jen z důvodů a způsobem vymezeným v Zákoníku práce. Mezi zákonem stanovené důvody rozhodně nepatří to, že se domáháte mzdy, která vám po právu náleží.
Pokud se Vychopeň přeci jen pokusí dát vám výpověď, převezměte ji s chladnou hlavou a bez emocí a ihned vyhledejte právní pomoc. Seznam advokátů naleznete na stránkách České advokátní komory.
Upozorňujeme, že okamžitým zrušením pracovního poměru nebo výpovědí váš nárok na již splatnou mzdu nezaniká, a pokud vám tuto mzdu Vychopeň odmítne zaplatit dobrovolně, můžete ji vymáhat soudní cestou.